Haber

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Önal, BM Genel Kurulu’nun Ukrayna’daki özel oturumunda konuştu

UNITED Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi (BM) Büyükelçi Sedat Önal, “Savaş alanındaki dinamikler krizin kaderini belirleyemez. Savaşı diplomasi yoluyla bitirmek için bir an önce net bir vizyon ortaya konulmalıdır.”

Büyükelçi Önal, Rusya-Ukrayna Savaşı birinci yılını doldururken gerçekleştirilen BM Genel Kurulu’nun Ukrayna ile ilgili Olağanüstü Özel Oturumu’nda konuştu.

Türkiye’nin ilk günden itibaren Ukrayna’daki savaşı reddederek ilkeli bir tavır sergilediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyleyen Önal, Türkiye’nin Antalya ve İstanbul’daki diplomatik girişimlerde kolaylaştırıcı rol oynadığını da ifade etti.

Önal, Türkiye’nin BM Genel Kurulu’nda alınan kararları birlikte sunarak veya evet oyu vererek bu konudaki duruşunu güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Türkiye’nin tutumunun, Kırım’ın yasa dışı ilhakına karşı duruşunun doğal bir uzantısı olduğuna işaret eden Önal, savaştan bu yana bir yıldır ülkede durumun değişmediğini kaydetti.

Önal, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Savaşa karşı duruşumuzu korurken Ukrayna topraklarının ilhakını da reddediyoruz.” vurguladı.

BM Kuralları’ndaki ilkelere uyulması gerektiğini belirten Önal, savaşın etkilerinin Ukrayna dışındaki küresel bağlamda da güçlü bir şekilde hissedildiğini söyledi.

Savaşın maddi ve insani maliyetlerinin giderek arttığına işaret eden Önal, artan elektrik fiyatları, yüksek hayat pahalılığı, tedarik zincirleri ve gıda güvenliği alanlarında da olumsuz etkilerinin görüldüğünü söyledi.

Büyükelçi Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Krizin kaderini savaş alanındaki dinamikler belirleyemez. Savaşı diplomasi yoluyla bitirmek için bir an önce net bir vizyon ortaya koymak gerekiyor. Gerçekçi, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir barış inşa etmek için çaba sarf etmeliyiz. Diplomasi yoluyla somut sonuçlara ulaşılabileceğini gösteren Karadeniz Tahıl Girişimi, ikinci yılına girerken Türkiye bu yöndeki tüm çabaları desteklemeye devam edecektir.

semdinliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu