Haber

Profesörden kuraklıkla ilgili açıklama: “Türkiye’nin kuraklık riskini atlattığını söyleyemeyiz”

– Profesörden kuraklık açıklaması: “Türkiye’nin kuraklık riskini atlattığını söyleyemeyiz”

“Önümüzdeki aylar bizim için kritik ve önemli”

SAMSUN – Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. yağmurlar bize nefes aldı ama dediğim gibi can damarı bunlar. Türkiye’nin kuraklık riskini atlattığını söyleyemeyiz.”

Geçen yıl Ocak ve Şubat aylarında Türkiye genelinde beklenen yağışların düşmemesi ve şehirlerin beyaz örtüye bürünmesi bu yıl yeterli yağış almaması kuraklık riskini tetikledi. Son günlerde etkili olan yağışların can suyu olduğunu ancak kuraklık riskinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yusuf Demir açıklamalarda bulundu.

“Önümüzdeki aylar bizim için kritik ve önemli”

Karadeniz’de ve Türkiye’nin belli bölgelerinde yağışların can simidi olduğunu belirten Prof. bize bir nefes verdi.Bir bitki diktiğinizde toprağa ve bitkiye nasıl can suyu verebilirsiniz.Belirli bir zaman aldı ama dediğim gibi bunlar can suyu.Gerçekten yağdığımız yağmurlar. Beklenti iklim değişikliğine bağlı olarak şubat sonu mart ayında olacak.Su kaynaklarımıza baktığımızda makul bir hareket olduğunu görüyoruz ama bunlar yeterli değil.Hep söylüyoruz.Ne kadar olursa olsun. Yağışlar düşerse bu yağışların zamanında ve istikrarlı ve uygun dönemlerde olması değerlidir.Bizim için değerli olan yağışın dönem içinde yağmasıdır.Yağışın dağılımı tarımsal üretim açısından değerlidir.Düşebilir. bu anlamda önümüzdeki aylar kritik ve değerli bizim için mümkün. Artık Türkiye’nin kuraklık riskinden kurtulduğunu söyleyemeyiz” dedi.

“Yaşadığımız felaketle bu süreci daha pahalı hale getirmek daha doğulu olur”

Afetle gelen sürecin hem yağış rejimi hem de iklim etkilerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Demir, “Geçmişten gelen kuraklığın etkilerine bağlı olarak risklerin bundan sonraki süreçte de hep birlikte devam ettiğini görüyoruz. Tabi bu süreci yaşadığımız afetle daha pahalı hale getirmek daha doğulu olur çünkü birbirini tetikleyen ve etkileyen bir süreç.Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetler ve felaketlerden bazen bahsediyoruz. ülkeler ve bölgeler.Bu yaşadığımız son deprem.Büyük bir afet.Böylesine sıradan bir afetle bir araya gelen süreçte hem yağış rejimini hem de iklimsel etkileri önümüzdeki dönemde doğru değerlendirmek gerekiyor.Uzmanlar gerek Bu konuda gerekli çalışmaların yapılması.Çünkü bu etkiler hem Karadeniz’i hem de Türkiye’nin diğer bölgelerini etkileyecektir.Etkileneceğini söylemek yanlış olmaz. etkin”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu