Haber

Çocuk cinayetinde karar: Ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıl hapis

DİYARBAKIR –4 Şubat 2021’de Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Selamet köyünde 15 yaşındaki Emine Karakaş’ın içinde bulunduğu araca Aslan Karakaş tarafından ateş açıldı.

Emine Karaca, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 138 gün sonra yaşamını yitirdi. Aslan Karakaş ise 5 ay sonra silahıyla polise teslim oldu ve tutuklandı. Karakaş’a yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ablası, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Aslan Karakaş hakkında bugün mahkeme tarafından karar verildi. Buna göre Karakaş, ağırlaştırılmış müebbet ve 32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ÖNEMLİ KANIT EKSİKLİĞİ İÇİN HESAP

Savcılık iddianamesinde, fikir ve eylem birliği içinde tasarlayarak çocuğu kasten öldürme suçundan farklı olarak iki sanık, kız ve erkek kardeşe ayrı ayrı müebbet hapis cezası verilmesi talep edildi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasında sanık Aslan Karakaş, avukatları ve avukatı Metin Aktaş hazır bulundu.

Aslan Karakaş, sözleriyle evli olmasına rağmen 15 yaşında bir erkek çocukla imam nikahı yapmak istediğini söyledi. Çocuğun ağabeyinin bu duruma karşı çıktığını ve aileyle konuşmak amacıyla aracı bloke ettiklerini söyleyen Aslan Karakaş, onları korkutmak için ateş açtığını iddia etti.

Aslan Karakaş’ın savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Karakaş’ı “çocuğu kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, araçta bulunan diğer 3 kişi için “adam öldürmeye teşebbüs” suçu dışında 9 yıl, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. ateşli silah bulundurmak”. 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kendisine yardım ettiği öne sürülen ablası ise delil yetersizliğinden beraat etti. Emine Karakaş’ın ailesinin avukatı Mehmet Aktaş, ablanın beraat kararına itiraz edeceklerini söyledi.

ivrindiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu